Életmód | Keresztény életmód
Mértékkel lehet alkoholt fogyasztani, és táncolni az esküvőn? Úgy tudom, a Biblia nem tiltja a mértékletes alkoholfogyasztást. Sőt Jézus is részt vett menyegzőn.
Különbség van az esküvő és a lakodalom között. Az esküvő a felek szövetségkötése a világi hatóság képviselője, vagy egyházi személyek előtt. Az egyházi esküvőn semmi helye sincs az alkoholfogyasztásnak, mert az tulajdonképpen egy istentisztelet is. A lakodalom azonban már családi és nem egyházi rendezvény, ezért ott a családi vezetőké a felelősség. Három kijelentést ajánlok ezzel kapcsolatosan figyelembe. Az egyik az, hogy mindet szabad, de nem minden használ. A másik a Rómaiakhoz írt levél 14. fejezetéből, hogy ha a húsevés és borivás megbotránkoztatja a felebarátomat, akkor inkább nem eszem húst és nem iszom bort. Azaz figyelembe kell venni, hogy milyen összetételű a vendégség, és senkit sem szabad megbotránkoztatni.
Akkoriban az alkoholizmussal nem volt akkora probléma, mint most. A mai kultúránk alkoholizmussal, erotikával és pornográfiával is át van itatva. Pál apostol említi, hogy a borban kicsapongás szelleme van, s ha az ember a borivásban elveszíti az önuralmát vagy nem legitim célból fogyaszt, akkor tévelygésbe vivő szellemnek nyitja meg az ajtót, amelynek következménye erkölcstelenség és bűnbeesés lesz. A Szentírás nem a mértékletes, hanem az egészségügyi okokból fakadó alkoholfogyasztást támogatja, de azt is kis mennyiségben. Lehetséges, hogy ma sokaknak a két-három pohár jelenti a mértékletes fogyasztást, ami a Biblia alapján azonban már iszákosságot jelent. Amit az ember rendszerességgel fogyaszt, az már függőség. A szabadság az, ha meg tudom magam tartóztatni.
Az 1. Korinthusbeliekhez írt levél szerint gyülekezeti szinten elkezdtek a korinthusiak lakomázni és dáridózni, ezért kérdezte Pál apostol tőlük, hogy nincsenek magánházaik az evésre és ivásra. Ez nem azt jelenti, hogy a magánházakban lehetne mértéktelenül enni és inni, hanem, hogy a nyilvánosság előtt azért nem szabad, mert nem tudni, hogy a cselekedeteink milyen következményekkel járnak a környezetünkben lévőkre. Ha például vannak ott olyanok, akik éppen az alkoholizmusból akarnak megszabadulni és azt látják, hogy te nyugodtan iszol, úgy gondolja, hogy neki is elég, ha kevesebbet iszik és már meg is szabadult.
Más kultúrában élünk, mint a Jézus korabeliek. Jézus Krisztus Kánában nem azért tett csodát, hogy még több alkoholt fogyasszanak a vendégek, hanem, hogy bemutassa Isten nagyságát és dicsőségét.
Részlet a Vidám Vasárnap archívumából: 2005.11.06